LAKOMSTVÍ JE NECTNOST LPĚNÍM

16.06.2020
LAKOMSTVÍ JE NECTNOST LPĚNÍM

 

LAKOMSTVÍ je lpění na čemkoliv či komkoliv. Lpění na majetku, na přátelích, na práci, na úspěchu, na ocenění, na objednávkách, pozornosti partnera, na postavě, na klientech, na úrodě, na znalostech, na dětech, na... Každý si tam můžeme doplnit to své. 


Pokud na něčem nebo někom lpíme tak máme potřebu vše přehnaně kontrolovat, ověřovat, hlídat, řídit. Ve vztahu k dané věci, člověku, pocitu či vztahu nás provází strach. Ztratíme uvolněnost a svobodu a jsme strnulejší a ustrašenější. 


Kolem objektu našeho lpění vystavíme hradby, věnujeme mu hodně pozornosti a tím i energie, zpravidla v negativním kontextu. Máme totiž strach, že o tu věc přijdeme nebo ji nedosáhneme. Že přijdeme o vztah s partnerem či nedosáhneme patřičného množství objednávek.


A tak vymýšlíme jak zabránit neúspěchu. Rozpadu vztahu či neúspěchu v podnikání. Děláme další a další zoufalé kroky na udržení toho na čem lpíme či dosažení toho na čem lpíme.


Nefunguje to. Začneme se ponižovat, kontrolovat, doprošovat či podbízet. A je to ještě horší. Tak přitvrdíme a zkusíme třeba citovou manipulaci. Kritiku, vyčítání, napadání. Nefunguje to. A tak dál a tak dál...


Co tedy funguje? Mě se osvědčilo především se rozhodnout pro rozmanitost. Věnovat pozornost podnikání, učení, partnerství, dceři, přítelkyním, tvoření, zvířatům. Nesoustředit pozornost a nepodřizovat vše jen jedné věci. 


No a další co mi funguje je začít komunikovat se svými strachy. Čeho se vlastně bojím? Osamění? Chyby? Zesměšnění?... Krátký vhled na téma komunikace se strachem je pro vás zde. Jestliže zjistím čeho se tak bojím, že na dané věci, pocitu či osobě LPÍM, tak je ten pravý čas nalézt příčinu tohoto strachu.


Neřeknu nic nového, ovšem mám to x krát ověřeno na sobě, rodinných vztazích, studentech, klientkách, že PŘÍČINY NAŠICH STRACHŮ LEŽÍ V NĚJAKÉM ZÁŽITKU V DĚTSTVÍ. 


A tady mi funguje jediné, začít se zabývat svým vnitřním dítětem, svými emocemi. Můžeme využít řízenou meditaci, moje k objednání je ZDE nebo si na toto téma sami rozjímat, nejlépe v přírodě. Můžeme si požádat své vyšší JÁ o vedení. 


Můžeme navštívit seminář na oblast KOMUNIKACE S VNITŘNÍM DÍTĚTEM. Můžeme využít terapii, konzultaci. Můžeme využít úžasnou podporu Bachových květů, třeba právě pro zvládání strachů. Můžeme cokoliv. Ovšem nic z toho nefunguje, pokud se sami za sebe a pro sebe nerozhodneme pro svobodu, tedy nelpění na čemkoliv či komkoliv. 


Svoboda také znamená převzít PLNOU ZODPOVĚDNOST ZA TO CO SE MI V ŽIVOTĚ DĚJE. Ne oni mi ubližují, oni za to můžou, oni mě ohrožují, neposlouchají, ponižují, ALE CO MŮŽU UDĚLAT JÁ. Sama za sebe a pro sebe. Můžu vystoupit z role oběti a chudinky, které se dějí strašné či nepříjemné věci a začít se zabývat příčinami svých problémů.


A ještě jedna zkušenost se ve mě začíná usazovat. Téma radostí. Někdy se tak moc soustředíme na to svoje lpění, dosažení toho co chceme, či udržení vztahů, majetku, že si úplně zapomeneme užívat to co je. Né to co bylo krásné, příjemné či co bude úžasné. 


Užívejme si to, co máme TEĎ. A lpění na čemkoliv či komkoliv ztrácí smysl, pokud si připustíme, že na tento svět jsme přišli každý sám za sebe a stejně tak budeme tento svět i opouštět. Jediné co si s sebou za bránu pozemského života vezmeme jsou zkušenosti a zážitky, které jsme prožili s plnou pozorností v přítomnosti. 


LPĚNÍM NA ČEMKOLIV ČI KOMKOLIV DOBROVOLNĚ ZTRÁCÍME SVOU SVOBODU. Svobodnými se začneme stávat pouze pokud převezmeme ZODPOVĚDNOST ZA SVŮJ ŽIVOT. STRACH A NEÚSPĚCH JSOU NAŠI PRŮVODCI NA CESTĚ K UZDRAVENÍ. 


Strach může být dobrý přítel, ale špatný pán.